EURÓPAI EGÉSZESTÉS FILMEK VERSENYPROGRAM - ZSŰRI
Didier Naert, francia látványtervező
Fesztiválunk fővédnöke névadónk, Alexandre Trauner nevelt fia. a l’ENSBA, Párizsi Nemzeti Szépművészeti Iskolában végezte tanulmányait, majd Trauner mellett kezdett el dolgozni a 70-es években látványtervező asszisztensként. Együtt dolgoztak többek között Luc Besson 1985-ös Metró című filmjében is. A film látványvilágát, hangzását és főszereplőjét (Christopher Lambert) a legnevesebb francia filmes elismeréssel, a César-díjjal tüntették ki. Naert a francia filmes és televíziós iskola, a FÉMIS dekorációs részlegének igazgatója volt 1998-2001 között, jelenleg előadó. A Művészeti és Technológiai Intézet (ESAT)és a Nemzeti Képzőművészeti Főiskola (ENSBA) elnöki posztját is betöltötte. Munkássága nem csak filmes látványtervezőként, hanem építészként is színpadi díszlettervezőként is ismert.
Allan Starski, lengyel látványtervező1987-ben Emmy jelölést kapott a „Szökés Sobiborból“ art direktoraként. 1993-ban ő tervezte a díszletet Steven Spielberg „Schindler Listája“ c. filmjében, amiért Oscar-díjat kapott és BAFTA jelölést a Film Kritikusok Los Angelesi Egyesületétől a legjobb látványtervezésért. Az elmúlt évtizedben több nemzetközi produkció díszlettervezése fűződik a nevéhez, többek között ”Europa, Europa”, “Washington Square”, egy lengyel film ”Pan Tadeusz” Andrzej Wajda rendezésében, melyért megjutalmazták a lengyel Eagle-díjjal. Díjazták a munkáját a “Zongorista” című filmért, mely Roman Polanski rendező díjnyertes története bátorságról és a túlélésről a varsói gettóban a II. világháború alatt. Ezzel a produkcióval kapcsolatos munkájáért elnyerte a francia César-díjat és még egy lengyel Eagle-díjat. További munkái: ”Euro Trip”, “Oliver Twist”, “ The Body”, “Young Hannibal” és a nemzetközi szereposztású lengyel film a “The Coldest Game”. Fatih Akin nemzetközi produkciójának, a “The Cut”-nak is ő készítette a dizájnját.
Rajk László, magyar látványtervező, építész
Kossuth-díjas építész, látványtervező, egyetemi magántanár. Gyakorló építész, vezető tervező és nemzetközileg ismert és elismert production designer, többek között Tarr Béla, Ridley Scott, Costa Gavras, John Irwin, Török Ferenc, Hajdu Szabolcs filmjeinek valamint a 2016-ban Cannes-i Grand Prix, Golden Globe és Oscar-díjat nyert Saul fia című film (rendező: Nemes Jeles László) látványtervezője. 2009-ben Tarr Béla: A londoni férfi c. filmjéért megkapja a Filmkritikusok "Az év látványtervezője" díját, 2016-ban pedig az Art Directors’ Guild-et, az Amerikai Látványtervezők Céhe szakmai díját, Ridley Scott: The Martian c. filmjének látványterveiért.