Animációs filmek az ATAFF képzőművészeti filmes versenyprogramjában
Fesztiválunkon 10 új európai nagyjátékfilm és öt filmklasszikus – többek között Peter Greenaway, Billy Wilder, Marcel Carné alkotásai – mellett műsorra tűzünk 40 órányi animációs és képzőművészeti dokumentumfilmet is a világ minden részéről.
Bemutatkozás /Debut
A képzőművészeti versenyprogramban összesen 43 animációs film szerepel, köztük olyan alkotók munkái, mint az Oscar-díjas (1992, Mona Lisa Descending a Staircase) animációs rendező, Joan Gratz filmje, A második eljövetel, amely William Butler Yeats hasonló című, az I. világháború borzalmas utóhatásai kapcsán íródott versén alapul.
A válogatásból tizenkettő magyar animáció, köztük olyan alkotósokkal, mint Traub Viktória: Sellők és rinocéroszok,s rinocéroszok, amely sorra nyeri a díjakat – az indiai 7. Bangalore Rövidfilm Fesztivál és a kaliforniai Women’s Film Festival Legjobb Animáció Díját is hazavitte -, és folyamatosan Oscar-kvalifikáló fesztiválokon versenyez.
Sellők és rinocéroszok
A fesztivál nézői továbbá láthatják majd Tóth Roland: Istók c. filmjét, amely a XVIII. század derekán megtörtént eseményeken és az abból keletkezett legendán alapul, Baka József András alkotását, aki első animációs filmjével, a Fordítva című fekete-fehér animációval pályázott a fesztiválra. Gyulai Líviusz, Kossuth- és Munkácsy-díjas animációs rendező és grafikus az Egy komisz kislány naplója című animációs sorozatával került be a versenyprogramba. A Kecskemétfilm gyártásában készülő sorozat, a Cigánymesék három epizódja Horváth Mária, Szoboszlay Réka és Balajthy László rendezésében szintén versenyprogramban van.
A Balázs Béla- és Kossuth-díjas Orosz István és a római MashRome Film Fest nagydíjas Horkay István közös munkája, az Albrecht Dürer rinocérosza, valamint a szintén Balázs Béla-díjas M. Tóth Éva Tranzit című tusanimációs alkotása, a MOME-s Hegyi Olivér: Take me please c. animációs rövidfilmje és Szabó-Nyulász Melinda: Köztespont című filmje is versenyben vannak.
Csehországból (4) és Lengyelországból (5) több animáció is bekerült a versenyprogramba. A híres Zlín-i animációs iskola, a Tomas Bata Egyetem több alkotója is nevezett és filmjével bejutott a fesztiválra: Veronika Zacharová: A ház, Kateřina Čupová: Kovlad, Zuzana Čupová: Lakodalom című filmjeikkel, Mikkel Odehnalu: Társ c. animációs művével, amely zene és kép játéka egy egyszerű történettel egy sirályról és a tengerről. Lengyelországból, a Varsói Szépművészeti Egyetemen diplomázott Katarzyna Kijek filmje, a Debut, Marta Pajek: Lehetelen alakok és egyéb történetek és Marcin Podolec: A szelíd óriás és Marta Wiktorowicz: Fekete Volga és Kacper Zamarło: Répaföld című animációja érkezik a fesztiválra.
Oroszországból négy film került válogatásba: a TOFUZI- és Melbourne-i Animációs Fesztivál-győztes Sasha Svirsky: Hogyan rajzoljunk embert kilencféleképpen?, amit az Anilogue zsűrije is említésre méltónak tartott, valamint Vera Daydakova animációja, Az utolsó áldozat és Liana Makaryan: A vakok tanmeséje stop-motion filmje, Tatiana Skorlupkina kísérleti animációja, amely a New York-i Bad Film Fest-en elnyerte a Fantasztikus Alliteráció Díját.
Az út /The Path
Európából lesz még film továbbá Németországból, Franciaországból, Portugáliából, Spanyolországból, Olaszországból és Fehéroroszországból. Roman Burmakov belorusz animátor filmje, a Krasnoludki, és Léa Fabreguettes francia animációs rendező két filmje is versenyben van. Deniz Zagli: Apa és fia című filmje Németországból érkezik Szolnokra, miután számos animációs fesztivált megjárt. A portugál Daniela Fortuna filmjét – Lakott/Inhabited - a Cinema Luso-Brasileiro Fesztiválon a zsűri dicséretben részesítette. A szintén portugál Nadia Schilling bemutatkozó albuma első kislemezének videoklipje is az animációs versenyprogramba került, a rendező Joao Pombeiro. Olaszországból a firenzei alkotópáros, Valentin Osadcii & Stefania Balocco: Az ösvény című filmje szerepel a versenyprogramban. A spanyol Marie Paccou animációja, az Egy kis szeretet megjárta a Hiroshimai Animációs Filmfesztivált, hogy most az Alexandre Trauner Art/Film Fesztiválon kössön ki.
Az Egyesült Államokból Joan Gratz filmje mellett további 3 film mutatkozik be a fesztiválon: a Fekete lyukak című sci-fi animáció, amely a SUNDANCE fesztiválon debütált, Hanna Kim: Raccoon and the light című animációja, valamint a New Yorki Harry Rubin-Falcone új filmje, az Anyám és a héja, amelyben anya és lánya az őszi napot beszélgetéssel tölti. A nyüzsgő városra néző teraszon szó esik a szorongásról, a szülői feladatokról és a kétségekről. Csatlakozik hozzájuk egy héja. Stop motion animációt nézhetünk Kanadából: William Allinson: Új matek.
Kínából, Iránból, Tajvanról és a Fülöp-szigetekről is jutottak versenybe filmek. A kínai Qi Yao: A tehénpásztor és a szövőlány című filmje egy kínai népmesén alapul, az animációs filmet számos fesztiválra hívták már meg. Iránból két animáció érkezik a fesztiválra: Asghar Safar & Jalai Yekta Abbas: Hezar Afsan című animációja az iráni 30. Nemzetközi Gyermek és Ifjúsági Filmfesztivál Nagydíját vihette haza. Az iráni animációs rendező, Kianoush Abedi: ALPHABET című filmje is versenyprogramban van. Az alkotó első animációs rendezése a The Nest of Kindness c. rövidfilm volt, melyet az Iranian Young Cinema támogatott. Lesz a programban animáció a Fülöp-szigetekről - Gilb Baldoza: A gyerekekről megfeledkeztünk, amely a szigetország 2 fesztiválján is söpört be díjat /Piling Obrang Vidyo XIV – Best Experimental Film; Aseannale Film and Multimedia Competition – Best Animation Film/. Chai Tse-Chang: Elveszett irányítás című filmje pedig Tajvanról nevezett.