Tisztelt Érdeklődők!
Napjainkban mintha meginogni látszana az emberek tudományba vetett hite. Annyi információ zúdul ránk nap mint nap, hogy nehezen lehet megkülönböztetni az áltudományos híreket a valósaktól, a tényleges problémákat a felületes szenzációkeltéstől. Kritikusnak és óvatosnak kell lenni, tudni kell mérlegelni és megtalálni a hiteles forrásokat.
A film kiváló lehetőség a tudományos eredmények közvetítésére. Egy olyan médium, amely érthetően és látványosan képes megjeleníteni akár a legelvontabb alapkutatási fogalmakat is. Gondoljunk például a nemrég felfedezett gravitációs hullámokat szemléltető animációkra, a Szaturnusz gyűrűi közt áthaladó, majd a bolygó légkörébe becsapódó Cassini űrszondát bemutató képsorokra vagy a legbonyolultabb fehérjemolekulák mozgóképes modellezésére.
De beszélhetünk a társadalom- és bölcsészettudományi területről is, hiszen a hiteles dokumentumfilmek, legyen szó történelmi, szociológiai, antropológiai vagy néprajzi témáról, ismeretterjesztő és oktatási anyagként is hasznosíthatók.
Az ismeretterjesztő filmek tehát szemléltetik, magyarázzák a tudományos jelenségeket, így nagymértékben segíthetnek a tudomány megismertetésében és megszerettetésében. És ha sikerül az emberekhez közelebb hozni a tudomány világát, akkor a bizalmuk is megnövekszik iránta.
Ezért fontosnak tartjuk és támogatjuk a szolnoki Nemzetközi Tudományos Filmfesztiválját és a hozzá hasonló kezdeményezéseket, melyek hiteles forrásként nagyszerű merítést adnak a legfrissebb hazai és külföldi ismeretterjesztő filmekből, s ezáltal hozzájárulnak a tudományba vetett bizalom megerősödéséhez.
Lovász László
a Magyar Tudományos Akadémia elnöke